روغن بهران تکتاز ۴L)20W-50)

به همین دلیل متخصصان توصیه میکنند که با توجه به شرایط رانندگی و بر اساس میزان کارکرد خودرو، تقریبا هر یک یا دو سال نسبت به تعویض روغن ترمز اقدام نمائید. معمولا ماهی یک بار باید روغن موتور را چک کرد و باید یادآور شد کیفیت روغن از روی ظاهر آن مشخص نیست. گرم که شد گیربکس گوش به فرمان شماست.اگر ناخوداگاه بجای حرفD ،خط تیره در نمایشگر ترسیم شد،گیربکس خلاص شده است و در این وضعیت ماشین راه نمیرود، در اینصورت عیب از تنظیم نبودن لیور دنده است که از داخل موتور تنظیم میشه. لذا لازم است در این نوع خودروها زودتر نسبت به تعویض روغن گیربکس اقدام کرد. زمانیکه چراغ چک روغن بر روی داشبورد روشن میشود، هرگز نباید آن را نادیده گرفت و باید فورا نسبت به تعویض روغن اقدام کرد.

اگر از آگهی دهنده سوالی دارید ، از طریق فرم زیر برای او پیام شخصی بفرستید . یکی از بهترین راهها برای فهمیدن بهترین زمان تعویض روغن موتور، در نظر داشتن مسافت پیموده شده از زمان تعویض روغن موتور قبلی است. یکی از مهم ترین دغدغه های مالکین خودرو تعویض روغن موتور می باشد. رانندگانی که خودروهای با کیفیت رانندگی می کنند کمتر دغدغه روغن گیربکس را دارند. همین طور در مناطق با تابستان های بسیار گرم یا زمستان های بسیار سرد روغن های سینتتیک کارایی بهتری از خود نشان می دهند. بهتر است قبل از اینکه موتور را به طور کامل باز کنید، قسمتهای مختلف سر سیلندر را بررسی کنید و در صورت لزوم به تعمیر یا تعویض آن بپردازید. در نظر بگیرید که وجود این برادهها در روغن به شدت میتواند به موتور خودرو و اجزاء ان آسیب وارد کند. این برادهها با توجه به اینکه قطعات فلزی موتور بر روی یکدیگر حرکت کرده و در اثر این حرکت اصطکاک ایجاد میشود، این برادهها ایجاد میگردد. در مورد گیربکس اتوماتیک، با توجه به این مساله که در گیربکسهای اتوماتیک حرارت بیشتری تولید میشود، روغن زودتر کیفیت خود را ازدست میدهد. به روغن هایی که از ترکیبات مصنوعی و مشتقات نفت تولید می شوند روغن های سینتتیک Synthetic می گویند.

شما درابتدا کارتان را به عنوان کاراموز و شاگرد شروع میکنید .شاید در ابتدا برایتان جالب نباشد که زمانان را صرف شاگردی شخص دیگری بکتید ولی اگر به درون این ماجرا بنگرید میبینید که با اندک ترین سرمایه بزرگ ترین مهارت را پیدا میکنید چرا که با شاگردی میتوانید به شکل رایگان و با اندک ترین دستمزد مهارت ها را به شکل عملی تر و حرفه ای تر فرا بگیرید . معمولا سینی ها با ۴ عدد پیچ به بدنه متصل میشوند. آیا به دنیای پیچ و مهره و خراب کردن و درست کردن و کارهای فنی علاقه دارید ؟ در مواقعی ممکن است عیب موتور ظرفشویی به گونه ای باشد که با تعمیر درست نشود. طبق پیشنهاد سازنده ی خودرو باید دید چه ویسکوزیته ای مناسب است بعضی از خودروها چند عدد یا یک عدد را ممکن است عنوان کنند.

خودروسازان معمولا بیشترین عمر را برای روغن ماشین در نظر می گیرند و اما پیشنهاد می شود کمی زودتر از عدد کارخانه روغن را عوض کنید زیرا به تعویق انداختن آن مشکلاتی را به وجود خواهد آورد. فقط زمانی که سازنده ی خودرو استفاده از روغن های سینتتیک را پیشنهاد داد از آن استفاده نمایید زیرا باعث افزایش هزینه های شما می شود. یکی از پرمصرفترین روغنهای صنعتی، روغن هیدرولیک است که با کیفیتهای متفاوت و در انواع مختلف در بازار وجود دارد. این موضوع در اتومبیل های مختلف متفاوت است، اما به طور میانگین روغن موتور اکثر خودروها باید هر 5000 کیلومتر یا هر سه ماه یک بار تعویض گردد. این زمان همان طور که گفتیم باید طبق دفترچه راهنمای خودرو مشخص شود و برای هر ماشین متفاوت است. بر اساس آمارها طی ده سال اخیر از هر 5 خانواده ی ایرانی به طور قطع 4 خانوار دارای اتوموبیل است . “بهترین روغن موتور برای پیکانتو” به گفته کیا موتورز روغنی با غلظت ۵W40، حجم ۳٫۵ لیتر و گرید کیفی SN است، توجه داشته باشید که گرید کیفی در انتخاب روغن موتور برای این خودرو بسیار حائز اهمیت است پس آن را نادیده نگیرید. اما برای تویوتا پریوس باید از روغن با ویسکوزیته ی ۰W-20 استفاده کرد و روغن آن را می توانید هر ۱۵ هزار کیلومتر تعویض نمایید.

این ماده در واقع یک مایع خنک کننده است که فقط قسمت های خاصی از موتور را خنک می کند. در یک برند خاص نیز این عدد برای مدل های مختلف متغیر است.مثلا تویوتا را در نظر بگیرید. توسط این دوره کارآموزان می آموزند چگونه برای ماشین های مختلف دزدگیر نصب کرده و آن را عیب یابی و تعمیر کنند. پس سعی کنید همواره در کیلومتری کمتر از میزان مسافت اعلام شده جهت تعویض روغن موتور، آن را چک کرده و نسبت به تعویض ان اقدام نمائید تا از خسارتهایی که ممکن است به موتور خودرو و دیگر لوازم یدکی خودرو وارد شود، جلوگیری نمائید.

ایرانخودرو در ادامه به دلیل اعتراضات متعدد در این بخش، سعی در ارائه فیس لیفت پژو ۴۰۵ با پسوند جدید SLX کرد. میزان تقریبی که در نظر گرفته شده به این دلیل است که روغن پس از مدتی کارکرد به دلیل جذب رطوبت، دمای جوش آن تا حد بسیار زیادی پایین میآید. این مساله گاهی به دلیل پاره شدن واشرها رخ میدهد. بنابراین در این خودرو باید در آرزوی دستیافتن به کابینی بیصدا بمانید. بنابراین هواگیری و تخلیه و تعویض روغن موتور برای عملکرد مناسب سیستم ترمز خودرو و امنیت ضروری است. کدام روغن موتور مناسب است؟ اما از دیدگاه شما که از اتومبیل استفاده میکنید این امر، امریست غیر عادی و حتی ممکن است فکر کنید که نشانهای از خراب شدن خودرویتان است. به گزارش شهرآرانیوز، ماشین که میخری به فکر هزینهها هم باش. با افزودنی های اضافه شده به روغن موتورهای مدرن، خوردگی قطعات موتور کند می شود.

روغن گیربکس نیز مانند دیگر روغنهای مصرفی خودرو، پس از مدتی کارکرد، آلودگیها را به خود جذب کرده و نیاز به تعویض دارد. در خودروهایی مانند BMW سطح روغن را باید در منوهای خودرو طبق دفترچه راهنمای خودرو جستجو کرد. نقش اصلی روغن موتور، روغن کاری قطعات به کار رفته در موتور می باشد. مشکلاتی که شایعتر هستند از نشتیهای کوچکتر و کندتر به وجود میآیند. از جمله این تغییرات میتوان به کدر شدن روغن هیدرولیک، احساس بوی سوختگی روغن، مشاهده کف در روغن و یا تغییرات در میزان گرانروی روغن است. کارآموزی که در بازار کار گسترده ی این شغل تمایل دارد به جای اینکه طی پروسه های طولانی استخدامی و آزمون انتخاب شود ، خودش محل کار و شیوه ی کارش را انتخاب کند . استفاده از روغن سینتتیک در این جا کارایی بیشتر خود را نمایان می کند. همین طور روغن موتور خودروهایی که تحت فشار می باشند نیز باید زودتر از خودروهای دیگر تعویض شود. جریان روغن موتور به طور مداوم، ناخالصی ها را به فیلتر روغن منتقل می کند و در رسوبات در فیلتر به دام افتاده و وارد موتور نمی شوند.

این موتورها به روغن هایی نیاز دارند که مشخصات و ویژگی های قابل قبولی داشته و از دوام بالایی برخوردار باشند. گاز هرز خوردن گیربکس در حالت D، دنده عوض نکردن گیربکس با افزایش سرعت و ماندن در دنده یک، از تنظیم خارج شدن سلکتور که امکان دارد در اثر کثیفی پین ها باشد، از علائمی است که نشان می دهد خودرو به تعمیر گیربکس نیاز دارد. یکی از شایعترین روشهای نشت یابی گاز کولر که در تعمیرگاهها انجام میشود استفاده از کف صابون است اما این روش بیشتر برای نشتهای بزرگ کاربرد دارد. اگر عادت به رانندگی اسپرت نیز دارید و زیاد به خودرو گاز می دهید هم باید بدانید عمر روغن ماشین کوتاه تری خواهید داشت. در بخش دوم آموزش تعویض روغن ماشین زمان هایی که روغن موتور باید با روغن موتور جدید تعویض شوند را معرفی کردیم؛ که در حالت معمول پس از پیمودن ۴۰۰۰تا ۶۰۰۰کیلومتر مسافت باید تعویض روغن موتور و فیلتر روغن را انجام داد؛ همچنین ساده ترین راه این است که به روغن موتور خود دست بزنید در صورتی که دارای چسبندگی بود یعنی کیفیتش رو به کاهش است و نیاز به تعویض دارد. این شغل و این رشته به فردی نیاز دارد که در کارش تحرک داشته باشد ، روزانه با مشتری های زیادی دست و پنجه نرم می کند و باید انرژی و قدرت رویارویی با مردم را داشته باشد ، ابزار و وسایل مکانیکی چیزهایی هستند که در طول روز بارها به آن ها برخورد می کند پس باید آن ها را دوست داشته باشد و شیوه ی کار با آن ها را یاد بگیرد .

متاسفانه بسیاری از رانندگان به زمان تعویض روغن ترمز توجه نمیکنند و این در حالی است که این روغن، نقش مهمی در سیستم ترمز خودرو ایفا میکند. البته در کنار درآمد بالایی که این شغل دارد سختی ها و مشکلات زیادی نیز در آن وجود دارد که ممکن است بسیاری از افراد از عهده این مشکلات برنیامده و شانه خالی کنند. در بسیاری از خودروهای جدید، سیستم بررسی وضعیت روغن موتور پیشرفته وجود دارد. یکی از مهم ترین و کلیدی ترین سائلی که در اینجا مطرح میشود و پیش از هر اقدامی برای ثبت نام در این دوره شما را گنگ میکند این است که بدانید پس از دریافت مدرک این دوره چه بازار کاری به انتظار شما نشسته است . در نظر داشته باشید که شرایط آب و هوایی و نوع رانندگی به شدت میتواند بر روی عمر مفید روغن موتور تاثیر بگذارد.

اکثر سازندگان اتومبیل توصیه می کنند در خودروهایی با فناوری روز دنیا و ماشین های بنزینی هر 12000 کیلومتر یا سالی یک بار لازم است روغن خودرو عوض شود. اگر خودروی شما فاقد دفترچه باشد می توانید به سایت های سازندگان روغن ماشین مراجعه نمایید. در اینجا باید به این نکته اشاره کنیم که در برخی خودروها سیستمی برای رصد عمر مفید روغن موتور وجود دارد که با توجه به شرایط رانندگی و مسافت طی شده، زمان تعویض روغن را اعلام میکند. اگر شرایط رانندگی پرفشار ندارید (مثل مواردی که اشاره شد) و به توصیههای سازنده و نکتههای درج شده در دفترچهی راهنما عمل میکنید، بهتر است که روغن موتور باکیفیت و زمان تعویض طولانی مدت را انتخاب کنید. مثل این است که کلا از روغن موتور در خودرو خودتان استفاده نکره اید، تفاوتی نخواهد داشت و حتی به مراتب بدتر نیز خواهد بود و باعث ایجاد آسیب های جبران ناپذیر به گران ترین بخش خودرو که همان موتور است، خواهد شد. در انگلیسی به این اصطلاحا Operating Tempreture گفته می شود. این قسمت از ماشین لباسشویی طوری طراحی شده است که با قسمت متحرک موتور که آرمیچر نامیده می شود، تماس پیدا کرده و جریان برق و نیرو را از آن عبور می دهند.

اما برخی اوقات این میزان، از مقدار نرمال تخطی می کند و افزایش پیدا می کند که مشخص ترین نشانه این مورد از دلایل کم شدن روغن از ماشین هم خروج دود آبی رنگ از اگزوز سایت tamirgah-co خودرو می باشد. میتوان ادعا کرد که موتور تمیز، دود و اگزوز کمتری نسبت به موتور کثیف تولید میکند. در دوره ی آموزش تعویض روغنی خودرو که یکی از زیر رشته های مربوط به صنایع خودرو است باید بدانید که با وجود گسترش تولید اتوموبیل و گسترش تعداد مصرف کنندگان اتوموبیل ، پرواضح است که نیاز مشتری به تعمیرات و تعویض روغن و آپاراتی نیز بیشتر و بیشتر میشود . عدم استفاده از روغن مناسب، می تواند به موتور خودرو آسیب رسانده و مصرف سوخت شما را نیز افزایش دهد. اکثر مالکان خودرو و حتی برخی از تعمیرگاهها تا زمانی که مشکلی در سیستم خنککننده ایجاد نشود به آن رسیدگی نمیکنند. در سال ۱۳۷۲ خورشیدی، تجهیزات بیشتری مانند هیدرولیک فرمان، کولر، رینگ پهن و گارد محافظ سپر جلو و همینطور زاپاس بند عقب بهطور استاندارد توسط کارخانه به آن اضافه شد که در افزایش راحتی و همچنین زیبایی ظاهری آن سهم بهسزایی داشت بطوریکه در سالهای بعد از آن دیگر در ایران یافتن نیسان پاترول بدون این تغییرات ظاهری کار مشکلی است.

درصورت بروز هرکدام از این حالات، احتمالاً مشکلی برای خودروی شما پیش آمده است و یا زمان تنظیم خودروتان رسیده است. یکی از عادت های زیان آور برای موتور طی مسافت کوتاه می باشد، در این حالت قبل از رسیدن دمای موتور به دمای مناسب شما به مقصد می رسید. روغن ترمز با کیفیتهای متفاوت در بازار موجود است که دمای جوش متفاوتی دارند. این دو روش اساسا متفاوت بوده وامکانات و محدودیتهای مختلفی دارند. البته این عدد متعلق به خودروهای قدیمی است و در اتومبیلهای جدیدی مثل ۲۰۶ sd که از مواد EPDM استفاده میکنند، این عدد دو برابر شده و به ۱۵۰ هزار کیلومتر رسیده است. موتور انواع اتومبیل ها نیاز به روغن دارند و هر روغنی برای موتور مناسب نمی باشد.