روغن عامل اصلی حیات موتور است

دانستن این علائم کمک می کند تا شما بتوانید طی زمان کوتاه تری به تشخیص علت خراب شدن موتور ظرفشویی سایت tamirgah-co بپردازید. فقط باید این نکات رو مد نظر قرار بدین:روغن گیربکس رو هر 70 هزار تا عوض کنین و 6 لیتر رو کامل باید تعویض کنین.چون بدون باز شدن پوسته گیربکس فقط 4 لیتر عوض میشه.هزینه اش حدود600 هست که اگر روغن غیر اصلی بریزین تا 150 تومن هم پایین میاد ولی بعدش باید 3 میلیون خرج خرابی های پی در پی کنین. اکیدا توصیه میکنیم که تخلیه روغن موتور را در پارکینگ انجام ندهید و حتما آنرا به تعویض روغنیها واگذار کنید؛ هم بدلیل خطرات جانی (بدلیل استفاده از جک)، هم بدلیل خطرات زیستمحیطی و هم بدلیل ریزهکاریهایی که فقط افراد با تجربه، از آن سردر میآورند. اما در کشور ایران چنین رویه ای توسط هیچ یک از سازندگان طی نمیشود و این امر به مشتری واگذار میگردد.

اجازه دهید تا روغن به طور کامل از کارتل، خارج شود. لطفا اجازه دهید تا در این مورد، نمایندگیهای مجاز برای شما تصمیم بگیرند! 2- موتور را روشن کنید و حدود 5 الی 10 دقیقه اجازه دهید تا موتور، به دمای نرمال برسد. 6- در زمانی که موتور، برای مدت زیادی روشن بوده، به هیچ وجه برای تعویض روغن موتور، اقدام نکنید. البته باید توجه داشت که این روغن موتور، به هیچ وجه توانایی رفع مشکلات فنی خودرو را ندارد و توصیه میشود قبل از خرید به مکانیک مجرب در این حوزه مراجعه کنید. از سلامت و کارایی قسمت های مختلف سیستم خنک کاری مانند ترموستات، پمپ آب، شیلنگ ها و درب رادیاتور قبل از اضافه کردن ضد یخ اطمینان یابید. هر 8000 تا 10000 کیلومتر تسمه پروانه را بررسی کنید تا از سالم بودن آن اطمینان یابید و لمی آن در حد و اندازه های توصیه شده باشد.

بنابراین اگر رنگ روغن موتور، خیلی زود به تیرهشدن متمایل شد، حتما برای بررسی بیشتر، به تعمیرگاههای مجاز مراجعه کنید. اگر در بررسی خودکار خود قبل از شروع به کار، در جایی از سیستم ایرادی را تشخیص دهد، خاموش می شود و کد خطایی را نمایش می دهد، اگر درب نیز به درستی قفل نشده باشد، آن را نیز با یک کد خطا نشان می دهد و کار را شروع نمی کند. بهتر است علاج واقعه را قبل از وقوع آن دانست و تدابیری برای نگهداری خودروی خود اندیشید. اما اهمیت تمیز بودن این روغن نکته­ ایست که بیشترشان از آن بیاطلاعند. اکبری درباره هزینه ماشین شاسیبلندی مثل پرادو میگوید: «میزان روغنی که ماشینهای شاسیبلند مصرف میکنند بیشتر است. بسیاری از آنها نگهداری منظم را پیشنهاد میکنند، درحالیکه برخی دیگر یک برچسب مادامالعمر به روغن اضافه میکنند که میتواند برای مدت بسیار طولانی ادامه یابد. موتور می سوزد و دیگر کار نمی کند. گاز مخزن تمام شده است ولی گاز وارد مخزن نمی شود. موتور به نرمی همیشه کار نمی کند. در واقع با گذر زمان، اجزای مکانیکی بالابر شیشه شروع به خرابی می کنند و در نهایت منجر به آسیب های جبران ناپذیری می شود.

مراقب تشخیص تفاوت بین این دو چراغ باشید؛ چون در صورت روشن شدن چراغ هشدار فشار روغن، باید بلافاصله به دنبال مکانی امن برای توقف باشید تا به موتور خودرو آسیب نرسد. پس از بستن پیچ، سه نقطه را که شامل پیچ، مکان خارج شدن روغن و درزگیر میشود، بازرسی و تمیز کنید. زمانی که 206 تیپ سه وارد بازار شد، همراه با یک سامانه تهویه مطبوع خودکار، گرم کن آینه برقی، دو کیسه هوا، سامانههای ترمز EBD و ABS، سامانه صوتی بهبود یافته کلاریون و غیره یکی از آپشنال ترین خودروهای موجود در بازار بود که با قیمتی خوب روانه بازار شد.

1. شاگردی کردن در نمایندگیهای مجاز شرکتهای خودرو سازی و یا شاگردی در مغازههای مکانیکی خودرو میباشد که این یادگیری بسیار طولانی مدت میباشد و برای کسانی که میخواهند سریع وارد بازار کار مکانیک خودرو شوند مناسب نیست و این سبک یادگیری بیشتر در سالیان قبل مرسوم بود است. هنگام رانندگی ، موتور اتومبیل شما روغن را به داخل فیلتر عبور می­دهد و فیلتر روغن را تصفیه می­کند قبل از آنکه وارد موتور شود. اگر به طور معمول موتور ماشین در شرایط سخت کار می­کند. اما بازهم این چسبندگی، حد تعادل دارد و اگر از مقدار خاصی بیشتر باشد، به این معنی است که ویسکوزیته روغن موتور تغییر کرده.

روغن موتور های با ویسکوزیته بالا تر باعث نرم تر کار کردن و همچنین محافظت موتور می شوند . اگر می خواهید دو نوع روغن موتور را با هم ترکیب کنید با کیفیت و کارایی آن یکی باشد. شما امکان دسترسی به فن خودرو از طریق کاپوت جلوی ماشین را هم دارید. بههمین خاطر اگر خود شما از اینموضوع اطلاعی ندارید بهتر است با مراجعه به سان گیربکس و نزد متخصصان این مجموعه خدمات تعویض روغن را نیز انجام دهید. اگر با فشار دادن سوئیچ بالابر موفق به بالا پایین بردن شیشه نشدید احتمالا مشکل برقی است. 5- زمانی که روغن درون کارتل تخلیه شد، بهتر است یکبار جک را پایین بیاورید تا روغنی که ممکن است در قسمتهای مختلف کارتل، جمع شده باشد، تخلیه شود. وابسته به اینکه از چه کسی بپرسید، جواب­های مختلفی برای سوال به ظاهر ساده اینکه هر چند وقت یکبار فیلتر روغن را بایستی تعویض کرد، بدست میآورید. همچنین دقت داشته باشید که در برخی خودروها، پیچ کارتل یکبار مصرف است؛ یعنی بعد از بازشدن دیگر نمیتوان از آن استفاده کرد. پس باید در زمان تعویض روغن گیربکس دستی با دقت عمل کرد. همچنین، ذرات ریز و کثیفی ها را در روغن فیلتر موتور خودرو جمع می کند؛ بنابراین، توصیه می کنیم روغن موتور خودرو خود را در زمان مناسب تعویض نمایید و روغن موتورهای با کیفیت و استاندارد استفاده کنید.

ظرفیت شستشو در لباسشویی های دوقلو در مقایسه با لباسشویی های دیگر بیشتر بوده و برخی از مدل ها ظرفیت شستشو 9 تا 15 کیلو گرم را دارند. در این آموزشگاه نحوه آموزش به صورتی است که ضمن آموزش تعمیر انواع مدل های لباسشویی، آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی ال جی ، سامسونگ، دوو، بوش، حایر، پاکشوما، آبسال، پارس، اسنوا، و دیگر برندها را نیز یاد بگیرید. توصیه میشود به عنوان کاربر ماشین لباسشویی، با نشانههای خرابی موتور آشنا شوید و با مشاهدهی هریک از این نشانهها، بلافاصله با کارشناسان تعمیرات لوازم خانگی ال جی تماس بگیرید. با توجه به نوع منطقه زندگی و گرمسیر یا سردسیر بودن، باید روغن موتور خود را انتخاب کنید تا به قطعات موتور شما آسیبی وارد نشود. درب خروجی مخزن روغن را در جای خود گذاشته و آن را ببندید تا جایی که سفت شود، اما حواستان باشد که زیاد سفت نشود. این ایده خوبیست که قبل از هزینه زیاد برای عیبیابی و تعمیرات، اشکالات کوچک را که پتانسیل لازم برای خرابی و روشن شدن چراغ هشدار را دارند بررسی کنیم. خیلی چیزها می­توانند دلیل روشن شدن چراغ سرویس موتور شوند. زمانیکه این چراغ روشن می­شود نشان می­دهد که موتور به درستی کار نمی­کند، که می­تواند نشان از همراهی دوده و خرده ذرات در جریان روغن باشد که باعث گرفتگی زودتر از موعد معمول فیلتر روغن شود.

1- در زمان تعویض روغن، حتما فیلتر روغن موتور را هم عوض کنید. احتمالاً خود شما هم آگاهی دارید که روغن، ترکیبی از روغن پایه و افزودنیها است و همانند هر مخلوط دیگری مجاز است در دماهای مختلف، مقداری تبخیر شود. طی سال های گذشته ، هم تولیدکنندگان خودرو و هم فناوری روغن و فرآیند تولید خود را بهبود بخشیده اند. از آنجا که تولیدکنندگان اتومبیل می­خواهند کمترین هزینه تعمیر و نگهداری را با محصولات خود ارائه دهند و تولیدکنندگان روغن یا لوازم یدکی ماشین آلات از واحدهایی که میفروشند سود کسب میکنند ، به نظر میرسد این اختلاف در پاسخ ها در سود مالی باشد. در مورد زمان تعویض روغن گیربکس دستی، متخصصان توصیه میکنند که پس از هر 50 تا 100 هزار کیلومتر نسبت به تعویض روغن اقدام نمایند. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژیهای به روز فناوری در صنعت خودرو، از روغنهای خودرو برای جلوگیری از ساییدگی، زنگ زدگی، خنک کنندگی و جذب رسوبات موتور ماشین، استفاده میکنند که این موضوع اهمیت راهنمای خرید روغن موتور را افزایش میدهد.

وجود کارگاه های مجهز عملی در این مجموعه باعث شده تا کارآموزان بتوانند به صورت حضوری و تجربی با قطعات و اجزای مختلف خودروها آشنا شده و به عیب یابی و تعمیر آنها تحت نظر اساتید بپردازند و در پایان به راحتی جذب بازار کار گردند. برای اینکه زمان تعویض روغن گیربکس را بدانید بهتر از نشانههایی که گفتهشده را در نظر بگیرید و در واقع با یک آزمایش ساده میتوانید متوجه شوید که گیر بکس خودرو شما بهاندازه کافی روغن دارد یا خیر؟ فیلتر روغن ممکن است بیشتر از یک قوطی ساده به نظر نرسد اما در اطمینان از اینکه ماشین شما هرگز در کنار جاده گیر ن­کند نقش مهمی دارد. اگر برای بالا بردن شیشه نیروی بیشتری را به کار گرفته اید، مراقب باشید با بسته شدن آن، دست و انگشتانتان گیر نکند. این روزها هوا به اندازه ای گرم شده که شرایط را برای دارندگان خودرو نیز سخت تر کرده این در حالیست که گرم شدن زیاد قطعات ماشین می تواند موجب خسارت و یا از بین رفتن آن شود. کم و یا زیاد بودن سوخت در داخل هر کدام از سیلندر ها باعث عدم احتراق میشود. حالا کارتر را بر روی پوسته و بلوک سیلندر قرار میدهیم که پیچهایش را که ۲۴ عدد است به ترتیب روی آن قرار داده و مشغول به بستن آن میشویم و بعد از سفت کردن پیچها با استفاده از تورک متر آن را سفت میکنیم.

3- حالا موتور را خاموش کنید و مجددا 5 الی 10 دقیقه منتظر بمانید تا روغن به کارتل برگردد. سپس خودرو را بالا ببرید تا به کارتل دسترسی پیدا کنید. همچنین روغن موتور سوخته یا روغن موتور سیاه، به شدت برای پوست، ضرر دارد. همچنین قبل از نصب فیلتر روغن جدید، واشر دور فیلتر را با روغن تمیز، چرب کنید. 8- بعد از تعویض فیلتر روغن موتور، حالا باید پیچ کارتل را ببندید اما قبل از آن، حتما واشر را روی پیچ کارتل قرار دهید. حالا با استفاده از آچار بوکس و شماره پیچ مخصوص، پیچ کارتل را باز کنید. 2- حالا برای اینکه بتوانید به بخاری دسترسی پیدا کنید، باید قسمت میانی را باز کنید. 9- حالا همه چیز برای ریختن روغن موتور جدید، آماده است. یعنی ریختن موتور جدید با اون رنگ عسلی – قهوهای خوشگلش! 7- در زمان اضافهکردن روغن به موتور، مراقب این نکته باشید که ریختن روغن اضافی ممکن است باعث ایجاد صدمات جبرانناپذیری به موتور خودرو شود. وجود ترموستات روی موتور در فصل تابستان الزامی است زیرا موجب می شود که موتور پس از روشن شدن و در اوایل صبح سریع به دمای نرمال برسد پس هرگز ترموستات موتور را در فصل تابستان باز نکنید.

بعد از تعویض فیلتر روغن و سفت کردن اویل پمپ و متصل کردن زنجیر اویل پمپ به محور میللنگ آماده جمع کردن کارتر میشویم اما به ساختار داخلی فیلتر روغن نگاه کوتاهی میاندازیم همانطور که گفتیم فیلتر روغن وظیفه تصفیه روغن را به عهد دارد: یعنی داخل فیلتر روغن سوپاپی تعبیه شده به نام (سوپاپ اطمینان) که کار کرد این سوپاپ این است که اگر فیلتر روغن دچار نارسایی و کثیف شدن شد راه فرعی برای روغن باز کند و آن را بدون تصفیه ارسال کند. 4. روغن موتور دیزلی به پیشنهاد کارخانه، هر ۱۰۰۰۰ کیلومتر باید تعویض شود و به صورت تجربی وعمومی، تقریبا هر ۵۰۰۰ کیلومتر باید برای تعویض آن اقدام کرد. در این صورت در حالتی که موتور در دور آرام کار میکند کمی شکیبایی کنید تا موتور خنک شود و نشانگر دما را چک کنید. اما طراحی و مهندسی داخلی گیربکس های اتوماتیک کمی پیچیده تر از گیربکس های دستی است. کمی صبور باشید و عجله نکنید! در زمان بستن پیچ کارتل، مراقب هرزشدن شیارهای کارتل باشید چراکه کارتل برخی خودروها از جنس آلومینیومی بوده اما جنس پیچ کارتل از نوع فولادی است.

لذا بدیهی است که بعد از چندینبار بازوبستن پیچ کارتل، احتمال نشتی روغن موتور از این قسمت، وجود داشته باشد. اگر بهتازگی سر باتری خودرو باز شده باشد، یونیت شیشه بالابر نیاز به تجدید حافظه خواهد داشت که روش آن در دفترچه راهنمای خودرو به صورت مفصل توضیح داده شده است. اگر سطح روغن شما بین این دو نشانگر است ، پس روغن شما در سطح مناسب است. خیابان های شلوغ و پررفت و آمد برای این شغل مناسب تر خواهند بود. سیستم کولر خودرو را بازدید و سرویس های مربوط به آن مانند شارژ گاز، تعویض تسمه کولر و تعویض فیلتر خشک کن هوای کولر را انجام دهید.