علت کم شدن روغن موتور در خودرو

اصولاً ECU تزریق سوخت را کنترل میکند و در موتورهای بنزینی زمان جرقه اشتعال آن را نیز میتواند بررسی کند. اپتیما یکی از مدل های پر فروش کمپانی کیا در ایران است که با اتاق ها و موتورهای مختلفی وارد بازار شده است، در این بخش “بهترین روغن موتور برای اپتیما” به تفکیک سال بررسی خواهد شد. در نرمافزار ردیاب خودرو بهیاب، کارکرد فعلی خودروها موجود است، همچنین زمان تعمیرات و هر هزینهای که برای خودروها انجام میشود نیز ثبت میگردد. استعلام قیمت خدمات خودرو در محل در آچاره رایگان است و کافی است چند مرحله ساده برای ثبت سفارش را پشت سر بگذارید و درخواست خود را ثبت کنید تا تعمیرکاران هزینه انجام خدمات را به شما اعلام کنند. نه تنها ولتاژ باید اصلاح شود بلکه برخی از خروجیها باید بیش از ۳۰ آمپر را کنترل کنند که به طور طبیعی گرمای زیادی ایجاد میکند. دیاگ خودرو، وظیفه کنترل تزریق سوخت، احتراق و عملکرد قطعات جانبی موتور را با استفاده از معادلات دیجیتالی ذخیرهشده و جداول عددی کنترل میکند.

روغن گیربکس دارای افزودنی های زیادی بوده که می توانند قطعات گیربکس را از خوردگی و اکسیداسیون شدن را به خوبی کاهش دهد مواد به کار رفته در روغن گیربکس به گونه ای است که می تواند از چرخ دنده ها به خوبی حفاظت کند. از طرفی تعویض به موقع روغن گیربکس می تواند عمر قطعات و به خصوص جعبه دنده را افزایش داده که باعث می شود خودرو به راحتی و بدون مشکل به کار خود ادامه دهد. ECU خودرو موقعیت داخلی موتور را با استفاده از یک سنسور در محور میللنگ مشخص میکند تا انژکتورها و سیستم جرقهزنی در زمان صحیح فعال شوند. هر یک از سیستمهای فوق، به نوعی بر عملکرد موتور تأثیر میگذارند و در نتیجه باید تحت کنترل کامل دیاگ خودرو باشد. در این حالت یک دستگاه دیاگ بر روی پورت OBD2 خودرو نصب میشود و اطلاعات ECU رو دریافت میکند. چسبندگی سوپاپ های موتور: سوپاپ ها بخش مهمی از سیستم موتور خودرو هستند که عمل ورود اکسیژن و خروج دود از موتور به کمک آن ها صورت می گیرد. اگر انژکتور خودرو به درستی کار نکند یا به طور کلی از کار بیفتد، خودرو با مشکل مواجه شده و اصطلاحا ریپ میزند که این امر در نهایت منجر به خاموشی خودرو و از حرکت باز ایستادن آن خواهد شد.

از طرفی باید گفت روغن گیربکس یکی از گران ترین روغن به کار رفته در موتور محسوب می شود که در صورتی که به آن توجه نشود می تواند خسارات زیادی را به خودرو وارد کند؛ اگر خودرو ماشین به لرزش افتاده و دور موتور بالا رفته است دلیلش این است که سطح روغن حرارتی در آن بسیار کم شده و اصطکاک بین قطعات بسیار بالاست. کار تعویض روغنی و آپاراتی یکی از زیر شاخه های مکانیکی است و در خیلی از مکانیکی ها انجام می شود و البته هست مغازه هایی که به طور مستقل فقط کار تعویض روغنی را انجام میدهند اما اول از همه باید بدانیم که مکانیک کیست ؟ سایش قطعات موتور، افزایش سوخت و مواردی از این قبیل همگی نشان میدهند که روغن موتور را باید تعویض کنید.

ردیاب از طریق اتصال به دستگاه واسط دیاگ تمامی اطلاعات مربوط به موتور خودرو را از ECU دریافت کرده و در اختیار مدیر ناوگان و یا راننده قرار میدهد. از طریق ردیاب خودرو بهیاب، دریافت میشود و در اختیار مدیر ناوگان قرار میگیرد. اطلاعات دیاگ خودرو به ردیاب خودرو ارسال شده و بهاینترتیب راننده یا مدیر ناوگان به راحتی میتواند از سلامت خودرو مطمئن شود. نصب ردیاب خودرو همراه با دیاگ چه فایدهای برای ناوگان دارد؟ امکان اتصال به ECU، هم برای خودروهای شخصی و هم برای خودروهای ناوگانهای بزرگ امکانپذیر است و محدودیتی برای نصب دیاگ خودرو وجود ندارد.

سمند ایران خودرو، یکی از پرکاربردترین خودروهای موجود در کشور ایران است که میتوان مواردی از آن را در تمام گوشه و کنار شهر مشاهده کرد. روغن اجزای موتور را روان و کارا نگه می دارد و مقداری از گرما را کاهش می دهد. عملکرد داخلی یک موتور به دلیل اصطکاک اجزای متحرک ، مقدار قابل توجهی گرما ایجاد می کند. اگر دقت کرده باشید افراد بسیار کمی هستند که به تعویض روغن گیربکس ایرانول 75w90 75w80 اهمیت می دهند باید بدانید که روغن گیربکس هم همانند روغن موتور باید به موقع چک شده و در صورتی که کم یا بی کیفیت شده باشد باید آن را تعویض کرد در صورتی که به تعویض روغن گیربکس بی توجهی شود می تواند به خودرو شما آسیب جدی وارد کند. جالب است بدانید از روغن موتور فقط برای روان کاری و پاکسازی موتور استفاده می شود ولی روغن گیربکس علاوه بر این کارها باید گیربکس را هم به نحوی خنک کند در صورتی که روغن گیربکس خودرو به موقع عوض شود لرزش های اضافی در خودرو به میزان قابل توجهی کمتر شده و باعث می شود دور موتور زیاد بالا نرود. تعویض به موقع روغن موتور، به این دلیل اهمیت دارد که میتواند قطعات مضر خاک و زباله را دور نگه دارد.

غلظت “بهترین روغن برای آوانته” ۵W40 با گرید SN و SM بوده است و بهترین روغن موتور برای آن فلومکس میباشد که دارای قیمت بسیار بالایی است، به همین علت ما دو برند به صرفه و اقتصادی دیگر برای آوانته به شما پیشنهاد کرده ایم که در زیر مشاهده می کنیم، به یاد داشته باشید در موتور ۲۰۰۰ حجم روغن موتور باید ۴٫۲ لیتر و در موتور ۱۶۰۰ حجم روغن موتور باید ۳٫۳ لیتر باشد. ECU به یک واحد کنترل الکترونیکی گفته میشود، که جزئی از هر سیستم مکاترونیکی خودرو است، نه فقط برای کنترل موتور. اگر این واحد هم موتور و هم یک گیربکس را کنترل کند، اغلب به عنوان یک ماژول کنترل Powertrain (PCM) توصیف میشود.

امروزه ماشین جز غیر قابل انکار زندگی ماست و اصلا نمیشود انرا نادیده گرفت اما متاسفانه این اصل مهم زندگی ما نیز گاهی خراب میشود و نیاز سایت tamirgah-co به رسیدگی دارد. در انتها اینکه اگر خیلی به روغن موتور اهمیت نمی دهید ( عملی که اصلا توصیه نمی کنیم ) به گرانروی یا ویسکوزیته آن بنا بر دما و محیط و نوع کارکرد خود دقت کنید . چنانچه در این دوره ثبت نام کرده باشید پس از سپری کردن مرحله اول یعنی کلاسهای آموزش تئوری مکانیکی وارد کارگاه عملی میشوید و میبایست آن چه در دوره مقدماتی آموختهاید را ، به طور عملی روی موتورهای آموزشی و سایر اجزای خودرو اجرا نمائید.

زمانی که خودرو در حالت پارک قرار دارد در صورتی که زیرخودرو روغنی قرمز رنگ دیده شد به دلایل مختلفی چون خراب شدن چرخ دنده، خرابی واشرها و حتی خرابی کاسه نمد می باشد. در مواقعی که دنده به درستی جا نمی رود یا از جای خود خارج می شود می تواند دلایلی چون نشت روغن، کم شدن کیفیت روغن و یا حتی زمانی که خودرو داخل آب برود چنین مشکلی پیش خواهد آمد. حتی بعد از عیبیابی توسط مکانیک هم نمیتوانید مطمئن باشید که قطعاتی که تعویض میشوند دقیقا همان قطعات خراب هستند یا خیر! در صورتی که به دلایل مختلف روغن گیربکس ایرانول 75w90تعویض نشود مشکلات زیادی را به وجود می آورد؛ وظیفه روغن گیربکس به این صورت است که قطعات را نرم کرده و در صورتی که میزان روغن در گیربکس کم شود می تواند آسیب زیادی به آن وارد کرده و در گذر زمان قطعات شروع به خرابی می کنند. باید در نظر داشته باشید روغن موتور گیربکس ایرانول معمولا از 50 هزار تا نهایت 100 هزار کارکرد دارند که آن هم به کیفیت این روغن ها بستگی دارد در صورتی که خودرو در وضعیت بدی قرار بگیرد ممکن است میزان دوام روغن گیربکس به زیر 50 هزار کیلومتر افت کند و مجبور شوید زودتر آن را تعویض کنید.

مانند: خرابی داشبورد دیجیتال، کنسول یا نمایشگر، چراغ های عقب از کار افتاده و چراغ های نامنظم می باشد؛ همچنین گردش بازگشتی گاز اگزوز که سیستمی است که دما را در محفظه احتراق خودرو کاهش میدهد و مشکلات تعمیر، فرسودگی، پارگی و کربن آن به تخصص یک متخصص تعمیر خودرو خارجی نیاز دارد و تعمیرگاهی که انتخاب میکنید باید قطعات الکتریکی موتور خارجی خودرو در آن توسط متخصص و کاملا حرفه ای تعمیر شود. استخدام یک مکانیک خوب باعث میشود که شما ا کار مربوط به تعمییرات خودرو را انجام ندهید . مشکل روغن سوزی خودرو میتواند علائم و مشکلات بسیاری به همراه داشته باشد؛ یکی از این مشکلات، کم شدن روغن موتور است و میتوان بروز پی در پی این مشکلات در خودرو را مشاهده کرد. نکته دیگر اینکه تعمیرات بهموقع جلوی خیلی از هزینههای بزرگ را خواهد گرفت. تعمیر بهموقع قطعات نه تنها در کاهش هزینهها نقش دارد؛ به میزان زیادی در سلامتی و ایمنی راننده و خودروها نیز تأثیر دارد.

اگر شما به طور مداوم از کلید ماشین به طور فیزیکی برای باز کردن درب ماشین استفاده می کنید به احتمال زیاد مکانیزم داخلی قفل در طول زمان خراب شده است. اگر فلزیه و پلاگ باز کردن نداره باید با پیچ گوشتی ۲ سو به صورت درست و یک دست سوراخش کنید. بنا یک تیم ویژه پکیچینگ جهت طراحی درپوش­های قوطی روغن و بسته بندی روغن موتور جهت جذابیت و همچنین جلوگیری از سو استفاده از برندهای خودشان ایجاد کرده­اند. ردیاب ماشینی که مجهز به دیاگ خودرو باشد، بهگونهای طراحی شده که میتوان زمان تعویض روغن موتور را در آن تنظیم کرد. دستگاه دیاگ بر روی ماشین نصب میگردد.

استفاده از ردیابهایی که در تشخیص خرابی خودرو کمک میکنند، راندمان کار ناوگان را افزایش میدهند. مدیران ناوگان با اطلاعاتی که از ردیاب خودرو در مورد سوخت و تشخیص خرابیهای خودرو به دست میآورند، از فرستادن خودروهای خراب جلوگیری میکنند. این ولتاژ میتواند فقط ۵ ولت ثابت برای سنسورها یا بیش از ۲۰۰ ولت برای مدارهای انژکتور سوخت باشد. تهیهی این قطعات از جای دیگر و رساندن آن به رانندهها ممکن است از چند ساعت و یا حتی چند روز معطلی داشته باشد که این تأخیرها در عملکرد شرکت ناوگان حملونقل به شدت تأثیر منفی دارد. در بسیاری از اوقات به علت ازدحام و مشغلههای کاری فراوانی که در یک ناوگان وجود دارد؛ رسیدگی به وضعیت سلامت تمامی خودروها غیرممکن میشود. البته احتمال اینکه مشکل از شیر برقی ورودی آب و نشتی شیلنگ آب باشد نیز وجود دارد. پس از طی چندین کیلومتر و یا بعد از مدتی روغن موتور شروع به خراب شدن می کند و نیاز به تغییر کارایی کمتری دارد.

عملکرد دیاگ خودرو، در ردیاب خودرو اینگونه است که درست به همان شکلی که خودروها دیاگ میشوند تا مشکلات و اطلاعات فنی آنها مشخص شود؛ در ردیاب خودرو نیز یک دستگاه واسط دیاگ خودرو داریم که با توجه به مدل خودرو شخصیسازی میشود. سپس بهوسیلهی یک کابل مدباس، اطلاعات را به ردیاب خودرو بهیاب انتقال میدهد. تنها کافیست تنظیمات یادآوریها را تکمیل نماید؛ ردیاب خودرو بهیاب به صورت اتوماتیک این کار را انجام میدهد. بنابر این در زمان مقرر، ردیاب خودرو هشدار خواهد داد و به شما یادآوری خواهد کرد. اکثر وسایل نقلیه مدرن دارای نشانگر تغییر روغن هستند که هنگام نیاز به تعویض روغن به راننده هشدار می دهند. به طور مثال میتوانید در این سیستم تنظیم کنید که بعد از هر ۱۰۰۰ کیلومتر پیمایش، و یا بعد از گذشت ۳ ماه از تاریخ آخرین تعویض روغن موتور خودرو، اپلیکیشن ردیاب بهیاب با استفاده از آلارم زمان بعدی تعویض روغن خودرو را به شما هشدار دهد. به طور معمول شامل سنسور دما و فشار، سیگنال روشن/خاموش و دادههای دیگر ماژولهای داخل وسیله نقلیه است و نحوه جمعآوری اطلاعات مورد نیاز برای تصمیمگیری را تشکیل میدهد.