میدانید دیزل ژنراتور چگونه کار میکند؟

دیزل ژنراتورها میتوانند بسیار مفید واقع شوند و مثالهای بیشمار دیگری از کاربرد دیزل ژنراتور میتوان بیان کرد. شارژر باتری دیزل ژنراتور در واقع عملکردی مشابه دینام خودرو دارد. بخشی از دیزل ژنراتور است که خروجی برق حاصل از ورودی مکانیکی عرضه شده توسط موتور را حاصل مینماید در واقع ژنراتور دستگاهی است که انرژی مکانیکی موتور دیزلی یا گازی را به انرژی الکتریکی تبدیل می­کند. وظیفه اصلی دیزل ژنراتور تبدیل سوخت دیزل ژنراتور به انرژی الکتریکی است. تابلوی تمام اتوماتیک چیست و آیا برای استفاده از دیزل ژنراتور نیاز است یا خیر؟ پس همین حالا برای دریافت مشاوره و خرید ژنراتور با ما تماس بگیرید. مایع خنککننده پس از خنککاری از مبدل حرارتی عبور میکند و گرما را به طور معمول در هوا و یا گاهی اوقات درون یک مایع خنککننده ثانویه تخلیه میکند. هنگام خرید به ویژگی های موتور توجه داشته باشید تا پس از استفاده دچار آسیب و خطرهای احتمالی نشوید.

برای جلوگیری از کمبود قدرت حیاتی است.

یکی از مهمترین قسمتهای دیزل ژنراتور منبع ورودی انرژی مکانیکی میباشد که به آن موتور اینجا دیزل گفته میشود. موتور دیزل ژنراتور مهمترین قسمت آن را تشکیل می دهد. اندازه قدرت موتور به حداکثر توان خروجی ژنراتور و ارتفاع نصب دیزل ژنراتور از سطح دریا بستگی دارد. قدرت یک دیزل باید با توان خروجی ژنراتور آن هم همخوانی داشته باشند. علاوه بر این ، بدون ژنراتور ، اجرای هیچ یک از آنها ممکن نیست! تابلو کنترل یک محفظه فلزی است که تمام تجهیزات در آن نصب شده و وظیفه نظارت و محافظت از یک یا چند ژنراتور را بر عهده دارد. عمر تجهیزات را افزایش می دهد: کابین از ژنراتور در برابر اثرات خورنده محافظت می کند. کیت های خاموش کننده، از ژنراتور در مقابل خرابی ها محافظت و مکانیزم آن را کنترل می کنند. در صورت وجود حوادثی چون خرابی مدار یا قطع موقت برق و… چرا که در صورت جابجایی نامناسب دستگاه می ­تواند به طور جدی به اجزاء آن آسیب برساند و باعث خرابی موتور مولد شود.

دیزل ژنراتور چیست

اندازه آن و ظرفیت خروجی مشخص میکند که چند واحد برق میتواند تولید شود. ژنراتور استندبای، نوعی است که فقط چندبار در سال لازم بوده و با یک مقدار مشخص کار میکند. در برخی موارد خاص، تحویل و استارت دیزل ژنراتور در محل انبار شرکت آبیاران نیز به همراه آموزشهای مورد نیاز نصب و راهاندازی امکان پذیر است. مجموعهی آبیاران پویان آذر، در تلاش است تا لیست قیمتهای تقریبی دیزل ژنراتورهای موجود در شرکت را در اختیار شما قرار دهد. توان ژنراتور آنها را 110% کیلووات مصرفی محاسبه میکنند. به دلیل این نوع از عملکرد می توان به دیزل ژانراتور ، موتور برق یا موتور دیزلی نیز گفت. موتور دیزلی با احتراق سوخت مایع که همان سوخت دیزل است با ایجاد حرکت چرخشی کار می کند.

انواع دیزل ژنراتور

قیمت هر محصولی به ویژگی ها و مدل آن بستگی دارد. از معایب این دستگاه می توان به خطر اشتعال پذیر بالای دستگاه به خاطر نوع سوخت (بنزین ) اشاره نمود. اندازه موتور دیزل بطور مستقیم به حداکثر توان خروجی دیزل ژنراتور بستگی دارد. اندازه گیری مناسب قدرت موتور دیزل ژنراتور برای انتخاب دیزل ژنراتور برای جلوگیری از کمبود قدرت حیاتی است. شاسی قسمتی است که تمامی تجهیزات از قبیل موتور، ژنراتور، مخزن سوخت و … بررسی و کنترل تمامی اجزا بسیار ضروری و حیاتی است و در صورت سهل انگاری خطراتی از قبیل برق گرفتگی از ژنراتور ، سوخته شدن ژنراتور و آتش سوزی را به ارمغان می آورد.

دیزل ژنراتور که موتور برق نامیده می شود انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی یا همان برق تبدیل می کند . علاوه بر این، بدنه تضمین میکند که اجزای الکتریکی به صورت ایمن زمین شدهاند. روی پلاک یا برچسب هر مصرف کننده ای مشخصات فنی بر حسب : اسب بخار (HP) یا کیلووات (KW) یا کاوآ (KVA) یا آمپر (A) قید شده است . این شرایط کارکرد در مکانهایی که ایستایی و ثبات برق بسیار حائز اهمیت است بسیار کاربرد دارد. دیزل ژنراتور ها بر حسب نوع سوخت قیمت گذاری متفاوتی میشوند و هر کدام از این سوخت ها مخصوص مکانهایی است که مورد نیاز است و اگر در محلی به گاز دسترسی نداشته باشید، باید سوختی که متناسب با آن شرایط آب و هوایی است خریداری شود. این هزینه شامل 80 درصد از هزینه های انرژی را در بر میگیرد.

البته ژنراتور واقعا انرژی الکتریکی تولید نمیکند.

بنابراین در صورتی که کاهش صدای بیشتری مورد نیاز باشد، باید فکر دیگری کرد که راهکار معمول آن ساختن اتاقکی است که دارای دیوار و سقف عایق باشد. لازم به ذکر است که در برخی کشورها در ماشین های نقلیه سبک نیز برای استفاده عموم مردم از دیزل در ماشین ها استفاده می شود که نسبت به بقیه ماشین ها محبوب ترند. چرا که از قدرت بسیار بالاتری نسبت به بقیه موتور ژنراتورها برخوردارند و همچنین سوخت دیزل از لحاظ قیمت بهینه­تر می­باشد.

کاربرد دیزل ژنراتور

طراحی بدون جاروبک- آلترناتوری که از جاروب استفاده نمی کند نیاز به نگهداری کمتر و تولید نیروی پاک تر دارند. است. در این اتاقک درب هایی در نظر گرفته میشود که دسترسی به قسمت های مختلف دیزل ژنراتور را راحت تر میکند. اطاقک ایزوله، نقش اصلی آن کاهش صدای ژنراتور است که میتوان انواع ژنراتور ها را در آن قرار داد. رعایت اقدامات ایمنی و کنترل اتصالات نقش حیاتی در نصب بر عهده دارد . رعایت اقدامات ایمنی و کنترل اتصالات، نقش حیاتی در راه اندازی دیزل ژنراتور را بر عهده دارد.

یکی دیگر از قطعات مهم دستگاه دیزل ژنراتور عبارت است از تابلو کنترل دستگاه که شامل کلید انتقال اتوماتیک اضطراری و کنترل پنل میباشد. پنل کنترل برای سایز های بزرگتر صنعتی ممکن است بر روی دیوار در کنار دیزل ژنراتور نصب شود. رابط کاربری یا همان کنترل پنل (Control Panel) پل ارتباطی کاربر با دستگاه می باشد که از طریق آن کاربر می تواند دستگاه مورد نظر خود را روشن یا خاموش نموده و یا سایر عملیات های آن را نظارت و بررسی کند. برق پشتیبان یا همان برق دیزل ژنراتور تا زمان وصل برق اصلی یا همان برق شهر میتواند نسبت به میزان سوخت موجود، برق را تامین کند.

قیمت دیزل ژنراتور

این سرعت در رسیدن به اوج قدرت دیزل ژنراتور برای برخی مشتریان آنقدر مهم است که وجود این سیستم را در دیزل ژنراتور، ضروری میدانند. ما در شرکت رویان صنعت نرم افزار دیزل بان را طراحی نموده ایم که کافیست نوع دیزل و روغن مصرفی آن را در نرم افزار وارد کنید. موتور ژنراتورها تجهیزات با کارایی بالایی هستند و به گونه­ای طراحی شده­اند که نسبت به سایر تولیدکنندگان انرژی، برای مدت طولانی­تری برق تولید می­کنند. اشاره کرد. متخصصین ما بالاترین سطح خدمات موتور مولد برق را برای تجهیزات برقی شما ارائه می­ دهند. کنوپی معمولاً تا رنج توان ۷۰۰ کاوآ را ساپورت میکند و برای بزرگتر از آن با کانتینر پوشش میدهند. طراحی نقشه نصب زمانی به صورت استاندارد و حرفه ­ای می باشد که سایز و توان موتور مولد، نوع سیستم کنترل و کلیه متعلقات سیستم به طور کامل بررسی شده باشد. دیزل ژنراتور چینی طیف گسترده ای از اتصالات پیچ و مهره ای را برای گسترش سیستم ارائه می دهند که در کارخانه طراحی و آزمایش شده اند.

زیرا مزارع دیزلی قدیمی و نیروگاه های دیزلی جدید باید در پاسخ به تغییرات فوری فرکانس بدون وابستگی به ارتباطات بیرونی سازگار باشند. بسته به نوع دیزل ژنراتور، کاربرد آنها با توجه به نیاز و تامین برق متفاوت است. این بخش از ژنراتور دیزلی، نسبتاً پیچیده، اما مهم است. ژنراتور بخش مهم دیگر دیزل ژنراتور است که نیروی اولیه خود را از موتور دیزلی گرفته و انرژی الکتریکی تولید می کند. باز هم، مشابه یک خودرو، موتور دیزلی برای شروع به کار یک موتور الکتریکی کوچک لازم دارد. این دستگاه الکترونیکی سنجه های همچون دمای آب ، دور موتور ، ولتاژ خروجی ، فرکانس خروجی و بسیاری دیگر را ناشن میدهد. احتراق، فرایند آتش گرفتن سوخت در هوای بسیار متراکم است و دمای آن به ۷۵۰ درجه سانتیگراد میرسد. برای حفظ دمای کار کنترل شده در سیلندرها و محفظه های احتراق، موتور مجهز به خنک کننده پیستونی است. تحمل قطعات دوار، عملکرد مناسب سیستم های خنک کننده موتور دیزل و کارکرد روان و حفظ شرایط پایدار جهت روشن ماندن طولانی مدت این موتورها که از دلایل استفاده از آنها در موارد مذکور است نیازمند دقت و توجه به استفاده از قطعات با کیفیت است.

البته توجه داشته باشید که همانطور استفاده طولانی مدت از دستگاه مضر ( طبق توان تعریف شده) است؛ نباید در محدوده توانی کمتر از 30 درصد استفاده مداوم کرد چرا که سبب آسیب های جدی میشود. شرکتهای سازنده بر طبق توافق جهانی برای هر ژنراتور رتبهای قائل میشوند. این امر علاوه بر کاهش صدای کارکرد دیزل ژنراتور، باعث افزایش طول عمر آن می گردد. استفاده از کانوپی دیزل ژنراتور به عنوان تنها راه حل موجود برای کاهش صدای دیزل ژنراتور توصیه میشود، که ضمن استفاده از کانوپی دیزل ژنراتور مزایای زیر را برای صاحبان دیزل ژنراتور به ارمغان می آورد. شرایط کارکرد پیوسته تنها در مکانهایی مورد استفاده قرار میگیرد که برق اصلی در آن منطقه وجود ندارد. ژنراتور دیزلی در یک محفظه ضدآب، قاب سازهای، یا واحد قابل حمل قرار داده میشود. به طور معمول، این یک سیستم اساسی برای همه نیروگاه ها به شمار میآید. در حین کار عادی سنکرون دیزل ژنراتور با شبکه برق ، نیروگاه ها با سرعت افت (droop) پنج درصدی قابل کنترل است.

این بخش از ژنراتور دیزلی، نسبتاً پیچیده، اما مهم است.

به محض خاموشی و یا قطع برق، به صورت خودکار استارت میشود و برق پشتیبان را وارد مدار می کند. اگر بخواهیم موتور دیزلی را به سوخت گازوئیلی تبدیل کنیم؛ باید گاز با هوای ورودی ترکیب شود و مقداری سوخت دیزل برای احتراق نیاز است. فیلتر برخی موتور های جاندیر از این نوع است (فیلتر های ساخت استاندین). آیا در مواضع صحرایی به تولید برق نیاز است؟ دستگاه دیزل به کمک تابلو کنترل نصب شده بر روی شاسی موجب دوران ژنراتور میگردد و ژنراتور برق را تولید میکند. یکی از بهترین اختراعات متصل کردن موتور و ژنراتور به یکدیگر و قرار دادن آنها بر روی شاسی است که به آن کوپله کاری دیزل ژنراتور گویند. یک دیزل ژنراتور (Diesel Generator) یا به عبارت بهتر، ژنراتور دیزلی، که گاهی موتور برق نیز نامیده میشود، انرژی مکانیکی (حرکتی) را به انرژی الکتریکی تبدیل میکند. البته ژنراتور واقعا انرژی الکتریکی تولید نمیکند. تأمین برق اضطراری توسط دیزل ژنراتور با تولید سروصدای زیادی همراه خواهد بود.

تجهیزات استاندارد و کلی یک دستگاه دیزل ژنراتور عبارتند از: دیزل به همراه رادیاتور و متعلقات آن، ژنراتور، تابلو کنترل دیزل ژنراتور، شاسی فولادی، تانک سوخت و تجهیزات انتخابی که میتوان بر روس دستگاه استفاده کرد. در این شرایط از چند دستگاه دیزل ژنراتور به صورت سری و پشتیبان استفاده می شود. موتور احتراق داخلی کوچک این دستگاه درست مانند سایر موتورهای کوچک عمل میکند؛ هر چند تعدادی از سوخت را میتوان برای توان موتورهای مشابه استفاده کرد اما دیزل به طور کلی برای ژنراتورها ترجیح داده میشود به این دلیل که توانایی دارد بدون منفجر شدن بسوزد.

مخزن سوخت موتور ، پر شده و موتور شروع به کار میکند. این مجموعه، تولیدات قدرتمند خود را با دیزل ژنراتورهای سری‫‪ H در سال 1933 شروع کرده و به امور طراحی، تولید، توزیع و خدمات مرتبط با تکنولوژی موتورها از جمله: سیستم سوخت، كنترل هوا، سوخت، فیلترهای مرتبط و همینطور كنترل خروجی و احتراق و سیستم تولید انرژی الکتریکی (ژنراتورها) پرداخت. این قطعات با یکدیگر به صورت اتوماتیک در ارتباط می باشند که منجر به حرکت نسبی بین میدان های مغناطیسی و میدان های الکتریکی می شود و در نهایت موجب تولید برق می گردد. دیزل ژنراتورهای دایم کار قادر هستند تا با متوسط انرژی و توان مصرفی خود برای مدت زمان بسیار طولانی به کار خود ادامه دهند و برق مورد نیاز شمار ار تامین کنند.

یکبار ژنراتور به ظرفیت کامل عملکرد می رسد که تنظیم کننده ولتاژ به میزان تعادلی می رسد و جریان DC کافی برای حفظ خروجی در سطح عملیاتی بالا حفظ کند. میزان وات شروع و در حال اجرا دستگاه های شما به انتخاب میزان قدرت ژنراتور گازوئیلی بسیار وابسته است. یکی از تفاوت های دیزل ثابت با متغیر در این است که انواع ثابت به یک منبع سوخت خارجی مانند خط NG متصل می شوند و نیازی به پر کردن مخزن بصورت دستی ندارند. در واحدهای کوچک و قابل حمل، این مخزن ممکن است در داخل محفظه ژنراتور باشد، یا برای واحدهای بزرگتر، در یک ساختار خارجی جداگانه و دائمی نصب شود.