پینچ ولو، مزایا، معایب و کاربردها گروه مهندسی ﺻﺪف | kasrasaran

بنابراین نصب و عیب یابی پینچ ولو در خطوط لوله بسته به موارد مختلف، ممکن است نیاز به تخصص و تجربه خاص داشته باشد. به همین دلیل برای نصب و رفع اشکال پینچ ولو در خطوط لوله، از متخصصان و کارشناسان متخصص در این زمینه استفاده کنید. در صورت بروز مشکلاتی مانند عدم عملکرد پینچ ولو، ابتدا باید سیستم حجمی بررسی شود.

پینچ ولو

پینچ ولو، مزایا، معایب و کاربردها گروه مهندسی ﺻﺪف | kasrasaran

هنگامی که اسلیو کاملا گیر کرده است، جریان محدود می شود و شیر بسته می شود. اسلیو لاستیکی در یک شیر پینچ قابلیت به دام انداختن ذرات در اطراف خود را دارد و قابلیت توقف کامل جریان را فراهم می کند. پینچ ولوها معمولاً برای شروع، تنظیم و توقف جریان محصول با استفاده از یک لوله یا آستین استفاده می شوند. پینچ ولو و یا Pinch Valve در واقع یک نوع شیر است که در آن، جریان مایع با استفاده از یک بلبرینگ یا لوله کوچک فشرده می‌شود. اصل کار پینچ ولو به این شکل است که با فشار دادن یک بلبرینگ یا لوله شیر بسته می‌شود و جریان مایع متوقف می‌شود. در عین حال با آزاد کردن بلبرینگ یا لوله، شیر باز می‌شود و جریان مایع دوباره از شیر عبور می‌کند.

پرفروش‌ترین‌های ابزار دقیق

این وسیله با عملیات باز و بسته کردن خطوط لوله، از حرکت مواد درون آنها کنترل می‌کند. در صورتی که نیاز به تعدیل جریان مواد در خطوط لوله داشته باشیم، پینچ ولوها یکی از بهترین وسایل برای این کار هستند. با استفاده از پینچ ولوها، امکان ورود مواد خارجی به داخل خطوط لوله کاهش می‌یابد. همچنین این وسیله، به راحتی قابلیت باز و بسته کردن را دارد و بدون نیاز به تعویض قطعات، کنترل جریان مواد را بهبود می‌بخشد. مزایای پینچ ولو در ورودی و خروجی با اندازه های مختلف شامل کنترل جریان دقیق، افزایش عمر دستگاه، کاهش فشار داخلی مخزن واحدهای هیدرولیک و پنوماتیک و همچنین کاهش نورد و سایش در برخی سیستم های هیدرولیک است. همچنین با توجه به اینکه پینچ ولو قابل تنظیم است، می توان آن را در بسیاری از صنایع و کاربردهای مختلف از جمله در گلخانه ها، پالایشگاه ها، واحدهای تولیدی و سیستم های کشاورزی مورد استفاده قرار داد.

شیرهای گیره ای که به عنوان شیرهای گیره نیز شناخته می شوند، برای کنترل یا قطع جریان از رسانه های ساینده، دانه ای، فیبری یا خورنده طراحی شده اند. بخش مهمی است که به صورت فورج می باشد و با وصل شدن دنده ای به دیسک در باز و بسته شدن شیر مورد استفاده قرار می گیرد و برای جلوگیری از نشتی به صورت دقیق ماشینکاری می شوند. این شرکت پینچ ولو از سایز یک اینچ تا 14 اینچ را به تولید انبوه رسانده ودر اختیار مشتریان وکارفرمایان صنایع مختلف میگذارد. در نتیجه، پینچ ولو یکی از راه‌حل‌های مؤثر برای کنترل جریان در مدارهای الکتریکی است و برای کنترل مدار، مدارهای سنسوری و در دیگر صنایع، مانند صنعت خودروسازی، پزشکی، الکترونیک و … مفید است. نوع لاستیکی که در این مدل به کار می رود در طول عمر و ویژگی های ضدخوردگی پینچ ولو نقش مهمی دارد.

همچنین، پینچ ولو در صنعت نفت و گاز می‌تواند جریان را به‌صورت کاملاً مخفی (entrapment-free) کنترل آن را بررسی کنید کند. این به‌منظور جلوگیری از محرومیت سیال در داخل شیر کنترلی و خشک‌شدن سیال در داخل أنباره و سایر قسمت‌های خط لوله است. در نهایت، می‌توان گفت که پینچ ولوها، با توجه به کاربردهای پیچیده و متعددی که در صنایع مختلف دارند، به یکی از ابزارهای اساسی برای کنترل جریان و اطلاعات در سیستم‌های صنعتی تبدیل شده‌اند. علاوه بر این، این ولوها دارای قابلیت کنترل کامل بر جریان های صنعتی هستند و به علت داشتن قیمت کمتر و عملکرد بهینه، با ترجیح مقرون به صرفه برای بسیاری از صنایع همراه است.

  • با استفاده از پینچ ولو می‌توان جریان هوا را تنظیم کرده و به شکل دلخواهی تغییر داد.
  • با استفاده از پینچ ولوها، امکان ورود مواد خارجی به داخل خطوط لوله کاهش می‌یابد.
  • دسته دیگر کنترل ولو ها، دیافراگم ولو ها می باشند که در صنایع غذایی از این ولوها استفاده زیادی می شود.
  • از ویژگی‌های پینچ ولو نیوماتیک آوند می‌توان به قابلیت خود پاک کنندگی ، مقاومت بالا در مقابل سایش ، مقاومت بالا در مقابل خوردگی ، تعمیرات و نگهداری آسان و با هزینه پایین ، قیمت مناسب و … اشاره کرد.