چگونه روغن خودروی خود را تعویض کنید؟

درست است که این گونه چرخ ها ممکن است ماشین را کمی بالا برده و باعث جذاب تر شدن اتومبیل شود اما می تواند منجر به مصرف بیش از حد سوخت نیز شود. تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک حسنلو در منطقه تهران نزدیک ستارخان با ۱۷ سال سابقه، ارائه دهنده انواع خدمات گیربکس ماشین های اتومات ایران خودرو میباشد. آقای بهنام الان بنده ۵ سال تالیسمان سوار میشم و۳۰۰ هزار کیلومتر با این ماشین رفتم تا الان به غیر از روغن موتور حتی روغن گیربکس هم عوض نکردم .موتور این ماشین نیسان هست و هیچ خرجی نداره و آپتیما ۲۰۱۴ داشتم گیربکس ضعیف و شتاب پایین داشت ولی متریال داخل کابین از تالیسمان بهتر بود .بهتره از کسی که تجربه رانندگی با این خودروها رو داره بپرسین و الکی نظر ندین. این خودرو از بسیاری جهات مورد توجه ژاپنیها قرار گرفت، از نظر ظاهری نیز بسیار شبیه به خودرو ویلیس امبی ساخت آمریکا بود. این ممکن است خشن به نظر برسد ، اما واقعیت است. این نکته را هم در نظر داشته باشید که قیمتهای مدرج در سایت حدودی است و باید قیمت دقیق را از نیروی متخصص درخواست کنید.

این روغن قیمت مناسبتری در مقایسه با روغنهای سنتیتک دارد و بیشتر در وانتها و SUVها مورد سایت tamirgah-co استفاده قرار میگیرد. در نتیجه به سبب افزایش هزینه سرویس خودرو، مشاهدات ما حاکی از طولانیتر شدن دورههای تعویض روغن است. این گیربکس را می توان در اغلب خودروهای داخلی مورد استفاده قرار داد و به همین خاطر با بررسی میزان هزینه تعمیر آن به برآوردی کلی نسبت به تعمیر گیربکس های اتومات داخلی دست پیدا می کنیم. که اینم به خاطر قانون بد ممنوعیت واردات ماشین های بالای۲.۵سی سی بود. تعویض روغن موتور در زمان مناسب اهمیت زیادی دارد و توجه نکردن به آن می تواند خسارات جبران ناپذیری به موتور ماشین بزند. پیشرانه خودرو زمانی که در حال کار است، به صورت مداوم روغن را در سراسر کارتر و سرسیلندرها پمپ میکند و پس از چند وقت، روغنی که زمانی بسیار تازه و طلایی رنگ بود، به دلیل گرما و همچنین جذب دودههای ناشی از احتراق پیشرانه کثیف و سیاه میشود. یک پیشرانه که به خوبی روانکاری شده باشد، بدون مشکل میتواند کار خود را انجام دهد، از این رو زمانی که روغن کهنه و کثیف میشود، پیشرانه به خوبی قادر نیست قطعات در حال حرکت را روانکاری کرده و در نتیجه، نمیتواند به نرمی حالت عادی کار کند.

همچنین در مطلب روش صحیح چک کردن روغن موتور همه چیز را درباره بازرسی سطح روغن موتور خودروها گفتهایم. همچنین مانع ایجاد لرزش قطعات مکانیکی و ایجاد سروصدای ناشی از انتقال نیرو قطعات به هم می باشند. روغن موتور می تواند نیروی اصطکاک قطعات موتور را تغییر دهد . آیا سطح روغن موتور، کاهش یافته؟ همانطور که رگهای گرفته، فشار زیادی به قلب میآورند، روغن موتور نامناسب هم فشار زیادی به مجموعه پیشرانه خودرو وارد میکند؛ فشاری که ممکن است باعث افزایش دمای قطعات، افزایش اصطکاک قطعات و نهایتا از کار افتادن موتور، ختم شود. ۱- اتومبیل ساخته شده از قطعات فلزی؛ یعنی جای جای آن همه از فلز است. پس از توقف تولید پاترول، نمایندگی نیسان پاترول را در ایران همان کارخانه مونتاژ کننده یعنی شرکت پارس خودرو در اختیار گرفت.

روغن هایی که با فرمولاسیون جدید تولید می شوند به راه اندازی آسان موتور کمک نموده و مصرف بنزین را به حداقل می رساند. آقای فنسک دلایل از دست رفتن توان موتور را بر اساس پارامترهای یاد شده به چهار دسته تقسیم بندی نموده و هر یک را به صورت جداگانه بررسی کرده است. این قطعه همانند ژنراتور عمل نموده و نیروی مکانیکی را به وسیله تسمه ای از موتور گرفته و به برق 12 ولت با آمپر بالا را تولید می کند . این عمل مضر را رها کنید و پس از روشن کردن موتور بعد از یک الی دو دقیقه به آرامی حرکت کنید ، زیرا در حالی که موتور سرد است در حین حرکت ، بسیار سریع تر گرم می شود.

دلیل صدا این است که روغن کثیف زمان بیشتری نیاز دارد تا جریان پیدا کرده و مجموعه سوپاپی که در حال حرکت است را روانکاری کند. و متاسفانه یکی از نقاط ضعف سانتافه ها اینکه اگه به سرویس های دوره ای و تعویض روغن توجهی نشه و خیلی به ماشین فشار وارد بشه موتور یاتاقان میزنه و یه هزینه سنگین می مونه این وسط. مصرف بنزین نیز کاهش می یابد و هزینه بالای سوخت را جبران می کند .بنابراین به جای مصرف بنزین ارزان از یک بنزین با کیفیت استفاده کنید. پس از آن، دیگر نیازی نیست این کار را هر هفته تکرار کنید و بسته به این که پیشرانه خودروی شما چه میزان روغن کم میکند، می­توانید این بازه زمانی چک کردن را طولانیتر کنید. اگر جزء کسانی هستید که خودروی خود را در کیلومتر 10 هزارتا به تعویض روغن می برید حتما دقت بفرمایید که شما در طول یکسال نهایتا یکبار در هزینه تعویض روغن صرفه جویی کرده اید ولی عمر مفید خودروی خود را سالانه به میزان 7 الی 12 درصد کم کرده اید. یهو هزینه یه موتور نو رو دستشون میزارن. متاسفانه انگار این فرانسوی ها یه خساستی داخل وجودشان دارند.

اگر آچار مناسب باز کردن فیلتر روغن و خروجی مخزن روغن را در اختیار ندارید، آنها را تهیه نمایید. گام سوم: حالا که روغن درون موتور به طور کامل تخلیه شده، نوبت به فیلتر روغن میرسد، آن را با کمک آچار مخصوص فیلتر روغن باز کنید. حتی نوع سوخت هم میتواند در تعیین زمان تعویض روغن موتور خودرو موثر باشد. تکنولوژی ساخت موتور، نحوه رانندگی با خودرو و حتی نوع روغن موتور مورد استفاده، در تعیین زمان مناسب تعویض روغن موتور خودرو، بسیار مهم و حیاتی است طوری که مثلا برخی خودروسازان، هر 5000 کیلومتر را معادل هر 6 ماه درنظر میگیرند اما برخی دیگر هم هستند که معتقدند باید در هر 12 هزار کیلومتر یا هر یکسال، برای تعویض روغن موتور، اقدام کنید. بنابراین طبیعی است که بعد از مدتی استفاده، خواص روز اولشان را از دست بدهند.

روغن موتورها بعد از مدتی استفاده، غلظتشان بیشتر و بیشتر میشود. همین عامل موجب میشود که قیمت تعویض روغن 206 تیپ 2 با قیمت تعویض روغن سراتو تفاوتداشته باشد. پژو 206 یکی از بهترین ماشین هایی است که در ایران به دلیل قیمت مناسب و در دسترس بودن تجهیزات آن مورد استقبال بسیاری از ایرانیان قرار گرفته و در همه خیابان های ایران این ماشین به چشم میخورد. اما با تاسیس بیشتر مغازه های تعویض روغن ، زمان آن رسیده است که خودتان اقدام کرده زیر ماشین برگردید و شروع به پس انداز پول های خود کنید! این نکته را در نظر بگیرید که گاهی نیاز است قبل از طی شدن کیلومتر تعیین شده، به زمان هم دقت کرده و نسبت به تعویض روغن موتور اقدام کنید. کلیه عیوب خودرو را شناسایی کرده و نسبت به رفع آن اقدام می کند. دستگاه دیاگ با کامپیوتر خودرو اتصال برقرار میکند و تشخیص میدهد چراغ چک دقیقاً به چه علت روشن شده است. این ویژگی می تواند بصورت یک دکمه جداگانه باشد که موتور اقتصادی و برنامه گیربکس را فعال می کند یا بصورت یک چراغ راهنما روی داشبورد که به شما اطلاع می دهد که در محدوده دور سبز با حداقل مصرف سوخت و آلایندگی هستید.

در برخی موارد هم پیش می آید که نه تعویض موتور با توجه به قیمت و دیگر موارد مانند: مدل دستگاه تاثیر داشته باشد، نه تعمیر آن پس در این موقعیت شما باید ماشین لباسشویی خود را به طور کلی تعویض کنید. تعویض روغن در محل به صورت سیار بوده همچنین این کار تخصصی می باشد و فرد باید در ابتدا با چک کردن روغن ماشین بتواند اطلاع پیدا کند که خودرو نیاز به روغن دارد یا خیر و همینطور برای تعویض روغن باید از فرد متخصص در این زمینه کمک گرفت بنابراین بهتر است از خدمات تعویض روغن در محل بهره مند شوید. ماشین دیگر شتاب گذشته را ندارد: وقتی روغن فرسوده می شود، کارایی ماشین به حداقل رسیده و مسلما بر روی شتاب آن نیز تاثیرگذار است. وقتی مقدار این روغن در خودرو کاهش مییابد، استهلاک خودرو نیز در مقابل آن بالا رفته و دوران فرسودگی خودرو شروع میشود.

اگر محکم بستن درب ماشین یا فشار دادن دکمه بی تاثیر بود، سعی کنید با مشت یا یک شی به درب ضربه بزنید فقط مراقب باشید که به دست یا درب خودرو آسیب نرسانید. ای بابا کل مطلب به این بلندی فقط واسه چراغ عقب و خط سفید روشه؟ بخوام راحت بگم کسی که از این ماشین خوشش میاد بدون شک چیزی از خودرو سر در نمیاره واقعا ماشین بی خاصیتی هست که فقط تو بازار ایران میتونه اینقدر کشته مرده داشته باشه اگر تو بازار جهانی هم فروش خوبی داشته که من اطلاعی ندارم دلیل اولش اینه که نمایندگی ماشین رو به شما میده و پرداخت قسط تازه از یک سال بعد شروع میشه اونم با گارانتی های طولانی مدت وگرنه نه اینکه یه پیدا بشه اینو به مزدا و نیسان و هوندا ترجیح بده! با انجام منظم سرویس دوره ای ماشین می توانید از مشکلات خودرو جلوگیری کنید.

هیوندای توسان یا ix35 از سال ۲۰۰۷ به بازار ایران قدم گذاشت، در مدل های قدیمی این خودرو که با موتور ۲۷۰۰ سی سی عرضه میشد، “بهترین روغن موتور برای توسان” (۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰) از سوی ادینول روغن های ۱۰W40 با گرید SN یا SM معرفی شد، اما برای نسل های بعدی توسان، روغن ۵W30 با گرید SM و SN از سوی کمپانی سازنده پیشنهاد شده است، نکته بسیار مهم در این بین حجم روغن مصرفی در مدل های مختلف توسان است که توسان های با موتور ۶ سیلندر ۲۷۰۰ سی سی ۴٫۸ لیتر، ۴ سیلندر ۲۴۰۰ سی سی ۴٫۷ لیتر و ۴ سیلندر ۲۰۰۰ سی سی ۴٫۵ لیتر روغن موتور نیاز دارند. گفته شده مظفرالدین شاه در سفری که به فرنگ (فرانسه) داشته به نمایشگاه خودرو پاریس دعوت میشه ودر انجا بیشتر از دو دختر زیبای که به عنوان مدل کنار خودرو رنو بودن خوشش میاد تا خود ماشین و فکر میکرده با خرید رنو اون دوتا دختر مدل زیبا هم را ابتیاع کرده که …

در صورتی که در شهر شما سوخت با کیفیت بالا وجود ندارد می توانید با کمک افزودنی های ویژه باعث بالا رفتن کیفیت سوخت خودروی خود شوید که برخی از این افزودنیها شامل اصلاح کننده های اکتان برای بنزین هستند. در صورتی که این روغن کیفیت پایینی داشته باشد قادر به انجام وظایف خود نبوده و منجر به مصرف بیش از حد سوخت می شود. یکی دیگر از راههایی که به شما میگوید زمان تعویض روغن موتور فرا رسیده، چک کردن «منظم» سطح روغن موتور خودروست. این رینگ ها وظایف مختلفی دارند که یکی از مهمترین آنها حفظ تراکم در بالای پیستون است.

و حتی خطرناک هم هست چراکه میتواند دلیلی بر خرابی رینگ و پیستون یا وجود نقص و ایراد در کارتل باشد. تیرهشدن روغن موتور، نشانه خوبی است چراکه به شما میگوید روغن موتور، توانسته دودههای ناشی از احتراق و سایر رسوبها را به خودش جذب کند. همانطور که در تصویر زیر نیز مشاهده میکنید، روغن موتورها در قلب خودرو جریان دارند چراکه وظیفه اصلیشان، خنکسازی، تصفیهسازی (پاککنندگی)، آببندی و حتی روانسازی است. در انتخاب بهترین روغن موتور ما بیشتر به اصل انتخاب برترین و معتبرترین برندها و ارائه بالاترین استانداردها از سوی تولید کنندگان میرویم. همین عامل باعث آلوده شدن روغن می شود و در نهایت نیاز به تعویض آن است. روی این کره خاکی، هرچیزی که «مصرفی» باشد، تاریخ انقضا هم دارد؛ از مواد خوراکی و طبیعی بگیرید تا مواد صنعتی و شیمایی مثل لاستیک خودرو و حتی روغن موتور خودرو. روغن کثیف سنگینتر شده و حرکت آن داخل پیشرانه بالطبع سختتر هم میشود. در این وضعیت، شتاب خودرو کاهش پیدا میکند و احساس خواهید کرد قدرت پیشرانه کم شده است. سپس باید با استفاده از گیج سطح روغن را چک کنید تا زیاد یا کم نباشد. روغن موتور همینطور به انتقال حرارت از درون موتور به بیرون کمک میکنه تا دمای فعالیت موتور، ایده آل بمونه.